SZLAK GOSPODARSTW EDUKACYJNYCH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

O nas

Szlak Gospodarstw EdukacyjnychW maju 2016 roku powstało Stowarzyszenie Gospodarstw Edukacyjnych Województwa Śląskiego. Jego członkowie to właściciele kilkunastu gospodarstw, w których prowadzona jest edukacja.  Dzięki finansowemu wsparciu  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w 2017 roku stworzyliśmy Szlak Gospodarstw Edukacyjnych Województwa Śląskiego.

Do podstawowych celów należą promocja i rozwój gospodarstw na terenie naszego regionu i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Zajęcia edukacyjne w gospodarstwach przynoszą wymierne korzyści dla dwóch sektorów: rolnictwa i szkolnictwa. Dla sektora rolnego istotne jest spotkanie z przyszłymi konsumentami i wzrost zrozumienia dla potrzeb gospodarki wiejskiej. Szkolnictwo zyskuje urozmaicenie i wzbogacenie procesu kształcenia poprzez programy zorientowane na praktyczne działanie, ćwiczenia warsztatowe oraz alternatywne miejsca edukacji.

Uczestnicy warsztatów zgłębią tajniki życia na wsi, w zależności od profesji danego gospodarstwa poznają zwierzęta hodowlane, zdobędą wiedzę z zakresu produkcji roślinnej, wezmą czynny udział w produkcji żywności oraz edukacji w zakresie tradycyjnych zawodów, twórczości regionalnej, rękodzieła, dziedzictwa kultury materialnej wsi.

Szlak Gospodarstw Edukacyjnych Województwa Śląskiego jest szlakiem turystyczno – kulturowym. Oferta edukacyjna skierowana jest do grup dzieci i młodzieży z placówek oświatowych jaki i rodzin z dziećmi oraz turystów lubiących aktywny wypoczynek, chcących połączyć pogłębianie wiedzy z dobrą zabawą na łonie natury.

Do zobaczenia na Szlaku Gospodarstw  Edukacyjnych Województwa Śląskiego, zachęcam do skorzystania z oferty edukacyjnej

Mirosław Ślęzak
Prezes Stowarzyszenia Gospodarstw Edukacyjnych
Województwa Śląskiego