SZLAK GOSPODARSTW EDUKACYJNYCH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Jurajska Spiżarnia

Jurajska Spiżarnia

O nas:

Jesteśmy mieszczuchami. Pochodzimy z dużych miast . Z Krakowa i z  Łodzi.

Biała Wielka spowodowała, że zamarzyliśmy o życiu w zgodzie z naturą, w domu obrośniętym jaśminem i dzikimi różami. Porzuciliśmy stabilizację i zaczęliśmy wszystko od nowa. Zauroczył nas piękny i urozmaicony krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zainteresowały stare tradycje , które chcielibyśmy ocalić od zapomnienia.

Chcemy się z Wami podzielić wspaniałą przyrodą i przestrzenią, wiedzą o dawnym życiu i tradycyjnymi wiejskimi smakami. Gwarantujemy niezapomnianą, wspaniałą zabawę  dla najmłodszych i starszych.

Oferta:

Ostatni właściciele Białej Wielkiej( XVIII/ XIX w), pochodząca z Saksonii rodzina Schutzów, okazali się pionierami nowych technologii w rolnictwie. Ludwik Schutz przywiózł z Londynu pierwszy siewnik rzędowy Garetta, a jego żona założyła gospodarstwo nabiałowe słynące z bialczańskiego masła śmietankowego.
Nasze programy edukacyjne ( „od ziarenka do bochenka”, „mleko i jego przetwory”, ”dawne maszyny rolnicze”, „tajemnice kropli miodu”) nawiązują do tej bogatej tradycji. 
Chcemy ją zachować i kultywować. W  Spiżarni dynamiczna opowieść połączona jest z warsztatami  i degustacją własnoręcznie wytworzonych produktów.

Warsztaty:

W oryginalnej XIX W. chacie będziecie mieli okazję posłuchać i zobaczyć jak kiedyś powstawał chleb. A w stodole czeka na Was krowa i opowieść skąd się bierze mleko i jego przetwory.  Konkurs dojenia krowy cieszy się ogromnym powodzeniem.

Dysponujemy także placem zabaw i miejscem na ognisko. Wszystko to na ogrodzonym, porośniętym trawą, prawie hektarowym terenie. Goście są bezpieczni, a nasi animatorzy wypełniają im czas, co do minuty. Nie ma miejsca na nudę.

Spiżarnię odwiedził Karol Okrasa ( 138 odc. „Okrasa łamie przepisy”), a „Sielskie Życie” przyznało nam certyfikat za sielski klimat ,tradycję i gościnność (więcej o nas i Spiżarni w nr1/2017).

Kontakt:

Jurajska Spiżarnia, 42-235 Lelów, Biała Wielka 225 B: tel. 606 309 933, www.jurajska-spizarnia.pl